Nicolae Ciucă: Primele carduri pentru voucherele sociale au fost distribuite vineri și vor fi încărcate din 20 iunie

Nicolae Ciucă: Primele carduri pentru voucherele sociale au fost distribuite vineri și vor fi încărcate din 20 iunie
Valoarea totală a ajutoarelor se ridică la 3,1 miliarde lei
Primele carduri pe care vor fi încărcate voucherele sociale în valoare de 250 lei au fost distribuite, începând de vineri, de Poşta Română, iar încărcarea voucherelor pe carduri se va face după ce se încheie procesul de distribuire, începând cu data de 20 iunie, arată un mesaj al premierului Nicolae Ciucă pe pagina de Facebook a Guvernului.
"Le mulţumesc ministerelor şi companiilor naţionale şi private, care s-au mobilizat exemplar şi s-au sincronizat, astfel încât distribuirea cardurilor să înceapă mai devreme decât termenul estimat iniţial", a spus premierul.
Potrivit premierului, aproximativ trei milioane de persoane - pensionari, persoane cu dizabilităţi, familii cu venituri mici şi persoane fără adăpost - vor beneficia de aceste vouchere o dată la două luni, bani pe care îi vor putea folosi pentru cumpărarea de produse alimentare.
Valoarea totală a ajutoarelor se ridică la 3,1 miliarde lei şi vor fi acordate în patru tranşe, până la finalul anului.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:31 - Închisoare cu suspendare pentru un bărbat care a instigat pe internet la violențe împotriva magistraților
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
- 08:01 - Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News
























