Protecția Consumatorului solicită intervenția de urgență pe drumul european București - Urziceni

drum-urziceni-bucuresti-protectia-consumatorului
Împărțirea drumului european între Sinești și Movilița pe sectoare alternative de două plus una benzi de circulație creează nemulțumiri în rândul conducătorilor auto și incidente în trafic.
Asociația pentru Protecția Consumatorului solicită intervenția de urgență a CNAIR pe drumul european București – Urziceni.
Denumit de șoferii profesioniști "drumul morții", sectorul dintre ieșirea din capitală și municipiul Urziceni este unul dintre cele mai periculoase din România.Cu o lățime totală insuficientă pentru patru benzi de circulație, câte două pe sens, șoseaua a fost redesenată rutier de CNAIR (Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere).Între Sinești și Movilița se circulă acum alternativ, două benzi pe un sens plus una pe sensul opus, măsură prin care se încearcă limitarea numărului de accidente grave de circulație ce se produc frecvent.Măsura este însă contestată de conducătorii auto și nu oferă soluții de trafic dacă pe sectorul cu o singură bandă de mers un autovehicul rămâne în pană, situație în care se blochează complet circulația.Ideea CNAIR nu este nici pe placul Asociației pentru Protecția Consumatorului. Într-o postare pe facebook Asociația solicită drumarilor revenirea la vechea stare de lucruri pe sectorul Sinești – Movilița.„Ideea celor de la CNAIR de a împărți alternativ (2+1) pe distanțe scurte drumul european E 85, pe o distanță de 10 km între Sinești și Movilița, pe motiv că s-ar elimina accidentele este total nefericită. APC solicită în mod public CNAIR să desființeze această restricție de circulație!”, se arată în postarea Asociației pentru Protecția Consumatorului.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:31 - Închisoare cu suspendare pentru un bărbat care a instigat pe internet la violențe împotriva magistraților
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
- 08:01 - Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News
























