Simona Halep, în sferturi la Mutua Madrid Open

Simona Halep, în sferturi la Mutua Madrid Open
Simona Halep, locul 21 WTA, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale Madrid Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-4, pe jucătoarea americană Coco Gauff, locul 16 WTA
Simona Halep, locul 21 WTA, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale Madrid Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-4, pe jucătoarea americană Coco Gauff, locul 16 WTA.
Aceasta este victoria cu numărul 30 la turneul spaniol pentru fostul lider WTA. Doar la Australian Open și Roland Garros (câte 31) a obținut mai multe.
Cele două jucătoare au oferit un meci echilibrat pe arena Manolo Santana de la Caja Magica. Halep a fost un pic descumpănită la început de evoluţia bună a adversarei ei. Gauff a fost ofensivă, a alternat loviturile către marginile terenului şi a servit cu putere.Halep va evolua în faza următoare cu Ons Jabeur din Tunisia, locul 10 WTA.
”Am jucat ce trebuia să joc. Ea a fost mult mai agresivă în setul secund și asta s-a văzut. Am avut nevoie de puțin timp pentru a-mi ajusta poziția. Am reușit să o țin mai în spate și am fost mai puternică pe final de meci.
E un an diferit, totul e diferit. Finala e departe iau meci cu meci, mă concentrez doar pe viitoarea adversară. Am amintiri frumoase, dar imi doresc doar să fac un meci bun în turul următor”, a declarat Simona Halep.
Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 169.650 de euro şi cu 215 puncte WTA.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 20:49 - Simona Halep, ovații la Cluj înainte de meciul de retragere: „M-ați copleșit”
- 19:14 - Sorana Cîrstea, tot mai departe de retragere? Anunțul care schimbă perspectiva asupra viitorului său
- 14:40 - Situație fără precedent pentru Cristiano Ronaldo înainte de CM 2026! Cifra care îi îngrijorează pe portughezi
- 21:49 - Florentin Petre pleacă de la Dinamo! Mesajul emoționant prin care clubul și-a luat rămas-bun de la legenda din Ștefan cel Mare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ialomita și pe Google News


























